Výbava

Všechno oblečení a další pomůcky, které dítě nosí do školky, podepište, usnadníte nám hledání. Denně si dítě nosí batůžek. Je dobré, aby byl nepromokavý (nebo s pláštěnkou) a měl hrudní pásek (lze došít), aby nepadal dítěti z ramenou.

V batůžku si dítě nosí:

 • pití 0,5l
 • čtvereček karimatky (na sezení na zemi)
 • látkový pytlík (na poklady)
 • náhradní ponožky, spodní prádlo (a např. legíny)
 • v zimě náhradní rukavice
 • papírové kapesníky
 • pláštěnku (pokud nemá dítě nepromokavou bundu)

Do zázemí školky budou děti potřebovat:

 • spacák,  polštářek na odpolední odpočinek, natahovací prostěradlo (130 x 60 cm)
 • oblečení na polední odpočinek (např. triko s dlouhým rukávem a legíny)
 • náhradní oblečení – spodní prádlo, tričko, mikina, ponožky, punčocháče, kalhoty, gumovky, nepromokavé kalhoty
 • gumovky
 • přezůvky
 • děti, které nosí plenky – plenky a vlhčené ubrousky
 • zástěrku na tvoření (případně větší tričko)
 • podepsaný hrneček a malý ručník
 • cyklistickou helmu

 

DSCN4327Jak oblékat dítě do školky

Většinu oblečení budete již mít doma, nebojte se také využít různých bazarů na internetu apod.

Zimní období

V  zimním období  je dobré dodržovat cibulový systém – tzn. oblékneme dítě do více slabších vrstev.  Zvažte použití kombinéz, které nejsou praktické v případě, že si dítě potřebuje odskočit.

Spodní vrstva – měla by hřát a ideálně odvádět pot od těla (studí). K tomu skvěle poslouží funkční prádlo. Pokud preferujete přírodní materiály, tak je ideální vlna (merino…). Některé děti ale nesnesou čistou vlnu na kůži, v tomto případě lze zvolit výrobky, které kombinují vlnu s hedvábím či bavlnou. Vlna hřeje i vlhká. Osvědčené značky jsou Janus, Cosilana, ManyMonths, Bundle of Joy, Crawler. Některé vlněné věci lze prát v pračce, jiné vyžadují praní v ruce. Lze využít i bambusové spodní prádlo, je vhodné i pro alergiky.

Funkční prádlo z umělých materiálů (Moira, Sensor, Outlas, Reima…) – tyto materiály mají snadnou údržbu a i citlivé děti je dobře snáší. Většinou ale příliš nehřejí a je třeba je proto doplnit další hřejivou vrstvou.

Střední vrstva oblečení – mikiny, svetry, kamaše – dle teploty dáváme 1 – 3 vrstvy, jejichž úkolem je dítě zateplit a odvádět vlhkost dále od těla.

Vrchní vrstva – chrání proti dešti a sněhu – měla by být prodyšná, aby se dítě nepotilo. Ve větru to může být větrovka, do deště pláštěnka (ta ale prodyšná není).

Ideální jsou membránové bundy a kalhoty, které jsou vhodné skoro do každého počasí.

Do hodně blátivého a deštivého (i na mokrý sníh) počasí jsou  dobré tzv. bláťáky (bunda i kalhoty) – pogumované oblečení, nemusí se příliš často prát, jen vlhkým hadrem setřeme bláto.

Osvědčené značky dětského oblečení jsou např. KoziKidz, Tchibo, Playshoes, Regatta, Kukadlo.

Hlavu a krk je nutno chránit čepicí a šálou příp. kuklou, která chrání hlavu a krk. Lze využít i různé nákrčníky (upletené, nebo např. funkční šátky).

Na ruce jsou dobré nepromokavé rukavice, lépe palčáky, které více hřejí a děti je snadněji nandají samy. Dobré jsou prodloužené rukavice, které se dají  přetáhnout přes rukávy.

Na nohy je potřeba kotníčková obuv správné velikosti (raději o něco větší). Obuv nesmí tlačit, jinak bude dětem zima. Do deště nepromokavé holínky (některé děti v nich neumí chodit), v zimě sněhule. Opět je ideální membránová obuv, která je nepromokavá a zároveň prodyšná. Do bot bavlněné nebo vlněné ponožky(v zimě).

Návleky – zabezpečí, že dětem nebude padat sníh do bot (v případě že nemají kalhoty dole na nohavicích gumičku).

Letní období

Na teplé dny je dobré oblečení z prodyšných světlých materiálu (bavlna, len) s dlouhým rukávem i nohavicemi. V lese bývá chladněji než ve městě a také slouží jako ochrana před sluncem a klíšťaty.

Hlavu chráníme kloboukem nebo kšiltovkou.

Obuv doporučujeme s pevnou patou a špičkou, ale i v letních měsících je nejlepší pevná kotníčková obuv (ideálně opět s membránou).

Ochrana pokožky a proti klíšťatům

Rty chráníme jelením lojem, pokožku obličeje v zimě mastným krémem proti mrazu a slunci, v létě opalovacím krémem.

Proti klíšťatům doporučujeme dítěti pořídit repelent vhodný pro děti.