Výbava

Všechno oblečení a další pomůcky, které dítě nosí do školky, podepište, usnadníte nám hledání. Denně si dítě nosí batůžek. Je dobré, aby byl nepromokavý (nebo s pláštěnkou) a měl hrudní pásek (lze došít), aby nepadal dítěti z ramenou.

Jedna školka – od mrňousků…

V batůžku si dítě nosí:

  • pití 0,5l
  • čtvereček karimatky (na sezení na zemi)
  • látkový pytlík (na poklady)
  • náhradní ponožky, spodní prádlo (a např. legíny)
  • v zimě náhradní rukavice
  • papírové kapesníky
  • pláštěnku (pokud nemá dítě nepromokavou bundu)

Do zázemí školky budou děti potřebovat:

  • spacák,  polštářek na odpolední odpočinek, natahovací prostěradlo (130 x 60 cm), větší děti polštářek + karimatka
  • oblečení na polední odpočinek (např. triko s dlouhým rukávem a legíny)
  • náhradní oblečení – spodní prádlo, tričko, mikina, ponožky, punčocháče, kalhoty, gumovky, nepromokavé kalhoty
  • gumovky
  • přezůvky
  • děti, které nosí plenky – plenky a vlhčené ubrousky
  • zástěrku na tvoření (případně větší tričko)
  • podepsaný hrneček
  • cyklistickou helmu (po domluvě s průvodci)

Jak oblékat dítě do školky

Většinu oblečení budete již mít doma, nebojte se také využít různých bazarů na internetu apod. Do lesní školky není potřeba nové oblečení, spíše naopak.

Zimní období

V  zimním období  je dobré dodržovat cibulový systém – tzn. oblékneme dítě do více slabších vrstev.  Zvažte použití kombinéz u holčiček, které nejsou praktické v případě, že si  potřebuje odskočit.

Spodní vrstva – měla by hřát a ideálně odvádět pot od těla (studí). K tomu skvěle poslouží funkční prádlo. Pokud preferujete přírodní materiály, tak je ideální vlna (merino…). Některé děti ale nesnesou čistou vlnu na kůži, v tomto případě lze zvolit výrobky, které kombinují vlnu s hedvábím či bavlnou. Vlna hřeje i vlhká. Osvědčené značky jsou Janus, Cosilana, ManyMonths, Bundle of Joy, Crawler. Některé vlněné věci lze prát v pračce, jiné vyžadují praní v ruce. Lze využít i bambusové spodní prádlo, je vhodné i pro alergiky.

Funkční prádlo z umělých materiálů (Moira, Sensor, Outlas, Reima…) – tyto materiály mají snadnou údržbu a i citlivé děti je dobře snáší. Většinou ale příliš nehřejí a je třeba je proto doplnit další hřejivou vrstvou, případně volit funkční prádlo teplejší řady dané značky.

Střední vrstva oblečení – mikiny, svetry, kamaše – dle teploty dáváme 1 – 3 vrstvy, jejichž úkolem je dítě zateplit a odvádět vlhkost dále od těla.

Vrchní vrstva – chrání proti dešti a sněhu – měla by být prodyšná, aby se dítě nepotilo. Ve větru to může být větrovka, do deště pláštěnka (ta ale prodyšná není).

Ideální jsou membránové bundy a kalhoty, které jsou vhodné skoro do každého počasí. Ve správné velikosti, tak aby když si dítě sedne, tak aby mu nekoukaly holá záda a mělo zakryté nohy až po boty.

Do hodně blátivého a deštivého (i na mokrý sníh) počasí jsou  dobré tzv. bláťáky (bunda i kalhoty) – pogumované oblečení, nemusí se příliš často prát, jen vlhkým hadrem setřeme bláto.

Hlavu a krk je nutno chránit čepicí a šálou příp. kuklou, která chrání hlavu a krk. Lze využít i různé nákrčníky (upletené, nebo např. funkční šátky).

Na ruce jsou dobré nepromokavé rukavice, lépe palčáky, které více hřejí a děti je snadněji nandají samy. Dobré jsou prodloužené rukavice, které se dají  přetáhnout přes rukávy. Osvědčené značky jsou Reima a Didriksons.

Na nohy je potřeba kotníčková obuv správné velikosti (raději o něco větší). Obuv nesmí tlačit, jinak bude dětem zima. Do deště nepromokavé holínky (některé děti v nich neumí chodit), v zimě sněhule ‚osvědčené např. značky Columbia. Opět je ideální membránová obuv, která je nepromokavá a zároveň prodyšná. Do bot bavlněné nebo vlněné ponožky(v zimě). V zimě, zejména při sněhu a mrazu, zvažte oužití BF bot – mají slabou podrážku a některým dětem je v nich zima.

Návleky – zabezpečí, že dětem nebude padat sníh do bot (v případě že nemají kalhoty dole na nohavicích gumičku).

Letní období

Na teplé dny je dobré oblečení z prodyšných světlých materiálu (bavlna, len) s dlouhým rukávem i nohavicemi. V lese bývá chladněji než ve městě a také slouží jako ochrana před sluncem a klíšťaty.

Hlavu chráníme kloboukem nebo kšiltovkou.

Obuv doporučujeme s pevnou patou a špičkou, ale i v letních měsících je nejlepší pevná kotníčková obuv (ideálně opět s membránou).

Ochrana pokožky a proti klíšťatům

Rty chráníme jelením lojem, pokožku obličeje v zimě mastným krémem proti mrazu a slunci, v létě opalovacím krémem.

Proti klíšťatům doporučujeme dítěti pořídit repelent vhodný pro děti.