Týden 25. – 29.9.

…tématem bylo obilí. Celý týden jsme mleli mouku a na konci týdne si upekli výborné rohlíčky. Stihli jsme také projížďku, vyrobit si mlýnky na potoku…

Pondělí

25.9.
      Dnešní den patřil dalším plodinám a to obilovinám a luštěninám. Hned ráno děti se zavázanýma očima zkoušely poznat, co je v misce. To pro ně bylo dost obtížné, ale líbilo se jim to. Pak jsme vše v miskách namočili, aby nám vyrostly další klíčky. Děti se skoro popraly o pšenici, která vyklíčila přes víkend. Povídali jsme si o druzích obilí i luštěnin, na co se používá, jaký je rozdíl mezi zrnem a moukou, jaké jsou druhy mouky a pečiva…Také jsme zkusili dát dohromady recept na chleba. Děti si vyzkoušeli i mletí mouky různé hrubosti v ručním mlýnku. Mouku budeme mlít průběžně celý týden, shromažďovat ji a na konci  týdne z ní upečeme chleba nebo rohlíky. Dopoledne nás ještě čekal sběr přírodnin, abychom je měly k dispozici na tvoření. Také jsme natrhali šípky na čaj. Prozkoumali jsme pro nás novou stezku ke skalám. Vede moc pěknou krajinou. Zvládli jsme toho opravdu hodně. Odpoledne ještě kreslení, modelování, pracovní listy a mletí mouky.

Úterý

26.9.
V úterý ráno jsme skládali mozaiky a puzzle. Vyzkoušeli jsme opět mletí pšenice na ručním mlýnku. Přivítali jsme se říkankami s pohybem a básničkou.  Navázali jsme na předešlý den v určování namočených plodin. Starší děti správně určily semínka. Podle kartiček jsme seřadili cestu semínka od pšeničných klasů, po sečení, mletí, až jsme se dostali k pečivu. Štěpán dětem zjednodušeně vysvětlil, jak fungovaly vodní mlýny. Venku jsme vytvořili jednoduchý mlýnek, ztloukli jsme 2 dřevěné špachtle k dřívku. Děti byly ze zatloukání hřebíků nadšené. Po tvoření jsme vyjeli na koloběžkách a odrážedlech k potůčku vyzkoušet mlýnek v proudu. Mlýnek jsme umístili mezi dvě vidličky z větviček a přeci jen ho proud vody roztočil. Měli jsme všichni obrovitánskou radost. Ještě jsme stihli zajet k zastávce Husův park a zpět na oběd. Odpoledne pohádka a odpočinek, a pak jsme si venku zařádili na tatrách a koloběžkách.

Středa

27.9.
Ve středu jsme zůstali venku hned od časného rána. Pohráli jsme si v blátivé kuchyni, na pískovišti. Zajezdili jsme si na tatrách.  Po svačině jsme se nejprve zahřáli a rozpohybovali při vybíjené. Vítali jsme se básničkou a novou říkankou o semínku. Zopakovali jsme si posloupnost – seřazení kartiček cesty semínka k pečivu. Poslechli jsme si veršovanou pohádku „Kuřátko a obilí“. Zahráli jsme si zvukově-pohybovou hru na Kvočnu a kuřátka. Kvočna měla zavázané oči a hledala po zvuku pípající kuřátka. Na procházku jsme se vypravili navštívit nutrie a další obyvatele Berounky. Do zpáteční cesty jsme zakomponovali indiánský běh. Odpoledne bylo věnované českým pohádkám a malováním na  těstoviny, z kterých si uděláme v dalších dnech náhrdelník.

Čtvrtek

28.9. státní svátek

Pátek

29.9.
      Na dnešek bylo naplánováno pečení rohlíků. Hned ráno jsme společně umíchali kvásek, aby včas vzešel. Zopakovali jsme si říkanku o semínku i o zelenině a také to, co jsme se za týden naučili. Také bylo opět třeba zopakovat si školková pravidla. Mezitím nám vzešel kvásek, a tak jsme mohli zadělat těsto. Po delší procházce a míčových hrách jsme již spěchali do školky na tvoření našich rohlíčků. Těsto nám zatím u kamen pěkně vykynulo. Děti si vyválely placky, a pak z trojúhelníků rolovaly rohlíčky. Ještě je pomazaly vajíčkem a šup s nimi do trouby.   Odpoledne si děti vyžádaly „malované básničky“, barvily těstoviny, kreslily a stříhaly ovoce, skládaly puzzle k tématu „obilí“. A potom už se dočkaly ochutnávání svých rohlíčků. Jen se po nich zaprášilo.