Týden 2. – 6.10.

Pondělí

2.10. – výlet na farmu Moulisových (Medvíďata i Tlapky)

Dnes jsme si udělali výlet na Farmu Moulisových, kde děti absolvovaly program Farmáři. Děti si vyzkoušely stloukání másla ze smetany, dojení na trenažéru, mlácení a kosení obilí. Také hledaly vajíčka v seně, vyslechly si spoustu poučného o obilí, čistily a hřebelcovaly poníky a dokonce se na nich svezly. Vystřídaly se všechny děti. Některé děti se nebály ani zavítat do výběhu ke kozám. Program byl velmi pěkně připraven a také počasí nám přálo, takže jsme si výlet moc užili. Po pozdním obědě jsme ještě navlékali barevné těstoviny a také přírodniny, které jsme si nasbírali minulý týden. I kluky to moc bavilo. A také pracovní listy na procvičení grafomotoriky.

Úterý

3.10.

Medvíďata: Dnes celý den velmi vydatně pršelo a tak jsme zůstali na dopolední program uvnitř. Děti s nadšením modelovaly z keramické hlíny domečky pro hmyz, které ozdobily různými přírodninami. Někteří chtěli domečky tak propracovat, že jsme je následně vůbec nemohli dostat ven. Vznikla moc pěkná dílka, která jsme umístili ven do dřevěného domečku. I v dešti jsme se vydali na procházku a užili si louží a zvýšené hladiny vody v potoce. Po obědě a čtení příběhů jsme ze čtvrtek stříhali koláče, které jsme pomocí lepidla zdobili mákem, cukrem,vločkami,barevným pískem…Pak ještě zpívání s kytarou,svačinka a hraní venku.

Tlapky: Děti strouhaly a krájely jablka, plnily štrúdl a samozřejmě snědly. Kvůli vydatnému dešti jsme zařadili ještě cvičení uvnitř, zejména cvičení na říkanky a kotrmelce, venku jsme si užívali velkých louží.

Středa

4.10.

Medvíďata: Ve středu ráno jsme si postavili zoologickou zahradu. Děti vyprávěly zážitky z farmy. Objevili jsme barevné skleněné kuličky, ty děti milují. Každý si vybral hrstku kuliček a šli jsme ven udělat si důlek a cvrnkali jsme. Po svačince jsme se přivítali, naučili jsme se novu říkanku Podzim. Zazpívali jsme si za doprovodu nástrojů. Pověděli jsme si, že dnes dobudeme Chlum. Cestou na Chlum jsme sbírali do velké tašky přírodniny na odpolední tvoření. Povedlo se nám dojít na začátek lesa, kde jsme objevili stromy na šplhání. Většina dětí se o lezení pokusila, Eliška byla až v koruně. Při zpáteční cestě jsme si hráli na pendolino. Chvilku jsme běželi zlehka jako indiáni a zahráli jsme si Honzo, vstávej. Po obědě jsme se věnovali tvoření s nasbíraných přírodnin, vytvořili jsme si podzimní věnce a vyplňovali jsme grafomotorické listy.

 

Čtvrtek

5.10.

Medvíďata: Ve čtvrtek ráno jsme pokračovali v tvorbě podzimních věnečků, skládali jsme puzzle. Po svačině jsme vyrazili o něco déle na angličtinu a tentokrát jsme si řekli, že procházku zpestříme vyjížďkou na koloběžkách a odrážedlech. Dojeli jsme až do parku, který si říká Potoční. Dětem se místo líbilo, objevily nové stromy na šplhání, altán, kamenné schody aj. Zvládli jsme hravě angličtinu s Péťou. Po obědě už jen pohádky, odpočinek a tvoření z listů.

Tlapky: Děti na papír A4 kreslily co největší kruhy – jablko, posléze vystřihly, dolepily list a poskládaly červíka, namalovali jsme velký strom, děti ho temperami na válečcích a houbičkách vybarvily, jablka jsme na něj nalepily. Venku hodně foukalo, sbírali jsme kaštany a v gumákách chodili v potoce.

Pátek

6.10.

Medvíďata: V pátek ráno jsme před svačinkou nakreslili na dlouhatánský balicí papír kmen stromu s větvemi a do dutiny stromu  ještě Katka na přání dětí dokreslila sovu. Po svačince jsme se přivítali básničkou a vyzkoušeli jsme si listové puzzle. Každý si vytáhl z tašky jednu polovinu barevného listu a hledali jsme jeho druhou část, nakonec jsme všechny lístky poskládali. Vrátili jsme se k našemu stromu, kterému chyběla koruna. Nasbírané listy jsme nalepili na strom a společné veledílo jsme připevnili nad schodiště, odpoledne jsme ještě vybarvovali bílé plochy. Před obědem jsme se vypravili na druhý břeh Berounky, začal foukat silný vítr a pršet, mladším dětem byla zima a chtěly se vrátit. Průzkum jsme přerušili a vrátili jsme se na oběd. Odpoledne jsme poslouchali pohádky, odpočívali, dokončili jsme podzimní strom a na závěr jóga s Katkou.

Tlapky: Děti krájely ovoce a navlékly si je na špejli. Dodělaly kmen stromu ze čtvrtka krepovým papírem – muchlání. Venku jsme jezdili na odrážedlech a koloběžkách, natrhali barevné listy a dolepili na jabloň a ozdobili si okna.

Poměrně chladný a deštivý týden jsme zahájili výletem na farmu Moulisových v Milínově a pak si dále užívali podzimního počasí, radovali se z barevných listů a deště, trochu netradičně si na podzim zahráli kuličky, lezli na stromy, zdobili školku…