18. – 22.9. v Medvíďatech

…co zažily děti ze třídy Medvíďat

Pondělí

Pondělí – tento týden pokračujeme v tématu ovoce a zelenina. Ráno jsme se pustili do tvoření hrušek s pohyblivými obrázky. Procvičili jsme u toho stříhání nůžkami a kreslení. Zapojily se hlavně starší holčičky. Společně jsme namočili pšenici a špaldu, abychom je měli připravené na klíčení. Po svačince jsme se v kruhu na louce učili nové říkanky i s dramatizací. To se dětem moc líbilo. Také jsme dětem rozdělili služby a opakovali jsme si školková pravidla. Děti napadala i další nová pravidla, tak jsme zvědavé, jak se jim bude dařit je dodržovat. Protože děti měly hodně energie a potřebovaly se pořádně vyběhat, zahráli jsme si několik pohybových her. Pak už jsme se vydali na delší vycházku. Cestou jsme se učili nebo si opakovali názvy stromů, keřů a také plody podzimu. Odpoledne po čtení pohádek si děti vyžádaly oblíbené kreslené básničky. Pak ještě grafomotorické listy s podzimní tématikou, svačinka a hra venku.

Úterý

Úterý – dnes byla v plánu hra na prodavače a nakupující, proto jsme se hned ráno pustili do výroby kartiček s ovocem a zeleninou. Děti se do toho vrhly s vervou a tak do svačinky bylo zboží připraveno. V kruhu jsme si zopakovali říkanky a učili jsme se nový delší pozdrav i s dramatizací. Také jsme se domluvili na tom, jaká platidla budeme používat – vydali jsme se tedy hledat kamínky a kameny. Vylezli jsme při tom na obrovskou haldu zeminy, která je již zarostlá a vypadá tedy jako lesík Zvládly to s pomocí i malé děti. Halda jim skvěle posloužila i jako skluzavka. Z vrcholu jsme měli dobrý výhled, takže jsme si povídali o tom, co vidíme kolem sebe, jak se podzimní příroda liší od té letní. Po návratu do školky si děti umyly svá „platidla“ a připravily si obchod. V rolích prodavačů a kupujících se vystřídaly všichni, včetně nás průvodců a moc jsme si to užili. Po obědě čtení, zpěv a hra na kytaru, vyzkoušení nového písku a hra s lany a míči

Středa

Ve středu ráno jsme stavěli z kostek vesnici. Po svačince jsme se přivítali básničkou a s novými říkankami. Povídali jsme si, proč se suší ovoce a jaké ovoce se suší. Vyzkoušeli jsme si nasušit jablíčka. Nakrájeli jsme jablka na tenké plátky a dali do sušičky. Na procházce jsme se zastavili u rákosí. Každý chtěl mít vlastní rákosí, stébla jsme natrhali a podle velikosti rákosu se děti seřadily. Došli jsme po žluté značce na oblíbenou hrací louku, která i dnes výborně posloužila pro pohybovky. Odpoledne nás čekal pravidelný odpočinek s pohádkou, holčičky pomohly umýt Pavle nádobí a na závěr doplňovačky a pracovní listy.

Čtvrtek

Ve čtvrtek ráno zůstaly děti s Janem venku, vařily v blátivé kuchyni. Objevili jsme navezený písek za domečkem a nový parket. Děti využily dětskou Tatru pro vlastní svezení. Nasedly na korbu a jezdily z kopce. Po svačince jsme se vypravili na angličtinu. S dětmi jsme se pozdravili říkankami, zazpívali jsme si a zahráli si na nástroje. Proběhli jsme se, zahřáli jsme se při pohybových i bojových hrách a hurá na opožděný oběd. Všichni jsme měli pořádný hlad. Po dobrém jídle následovalo čtení pohádek, odpočinek, spánek, divadélko a klidové činnosti.

Pátek

V pátek ráno jsme se všimli, že morčata jsou spolu v dolní kleci. I přes bariéru si přes noc Flíček s Čevenoočkem našli k sobě cestu a skamarádili se. Obývají společně jeden domeček. Pro děti to byla významná událost. V ranním kruhu jsme se přivítali básničkou. Zahřáli jsme se vybíjenou, pověděli jsme si o rovnodennosti a hledali jsme v přírodě, co nám připomíná, že už začal podzim. U skály s pomocí dětí jsme rozdělali oheň a opekli si jablíčka a chleba. Příjemné bylo setkání se slepýšem, kterého děti s nadšením hladily a těžko se s ním loučily. Bubnovali jsme u ohně. Zazpívali jsme si živlovou písničku, uhasili oheň a vydali se na procházku. Potůček byl nejvíc lákavý, zvlášť když máte gumovky! Odpoledne většina dětí odpočívala a kdo neusnul, krájel jablíčka na sušení a kreslil si. Na závěr dne proběhla první lekce jógy s Káťou.